top of page
  • תמונת הסופר/תניר בן ארוש

איך לשבור את מעגל הקסמים? חרדה - הימנעות - חרדה


אחת הסיבות העיקריות שבגללן חרדה היא הרסנית כל כך, היא שהחרדה יוצרת מעגל קסמים אינסופי וחסר מוצא, אשר מזין ומחזק את עצמו בהתמדה.
אז מה הוא אותו "מעגל קסמים" שהחרדה יוצרת?


"מעגל הקסמים של החרדה" הוא סדרה של מצבים אשר מובילים האחד לשני בשרשרת, כאשר המצב האחרון מוביל בחזרה אל המצב הראשון, וכך שוב ושוב.

מדובר על מצבים בהם אדם מפחד ממשהו מסוים, הפחד הזה מונע ממנו לפעול וליזום, ההימנעות מגדילה את הפחד שלו מהעשייה, וחוזר חלילה.
אם נעשה רגע "Zoom In" לתוך מה שעובר על אדם הסובל מחרדה, זה מה שנראה:


האדם חרד מפני טריגר מסוים (חיצוני או פנימי), מפרש אותו כשלילי וכמצב סכנה -->


הוא מפתח תחושת חרדה ותופעות פיזיות כמו: הזעה, רעד ודפיקות לב מואצות -->

מאחר והוא מתבייש בתגובות הפיזיות האלו, הוא מפרש אותן כמסוכנות או מביכות -->


הפרשנות מעצימה את החרדה שלו עוד יותר -->

בעקבות כך, הוא נמנע מהתנהגויות מסוימות -->


ההימנעות גורמת לו לפתח מחשבות שליליות ("נראיתי טיפשי", "איזו בושה") -->


בעקבות המחשבות האלו, האמונה השלילית והחרדה שלו מהטריגר מתבססת עוד יותר!לדוגמא: גלעד, מעצב גרפי בשנות ה-30 לחייו, פיתח חרדה משיח חברתי ומהשמעת קולו מול פורום גדול של אנשים.

בכל פעם שהיה עליו ללכת לאירוע חברתי או לדבר בפני קבוצת אנשים, הוא הזיע והתבלבל, הראש שלו התחיל לכאוב והוא התחיל לחשוב: “יראו שאני חסר ביטחון", ו"אני גרוע".


כשגלעד היה כבר מגיע לאירוע, הוא היה מתחיל לחשוב: "אני נראה מטופש, רואים שאני לחוץ", הלב שלו דפק במהירות, והוא הסמיק והזיע.

בשלב הזה, כדי להקל על תחושת הלחץ הוא היה נוקט ב"התנהגות בטוחה" כמו התעסקות בסמראטפון או הימנעות משיחות.


לאחר האירוע, כשהיה שב לביתו, הוא היה חושב לעצמו: "נראיתי טיפשי ועלוב", "עשיתי לעצמי פדיחות" - מחשבות שחיזקו את האמונה שלו בכך שהוא גרוע בסיטואציות חברתיות.


במקביל, כשגלעד הצליח להימנע מסיטואציות חברתיות, הוא חש הקלה משמעותית, ממש כמו שחשים כאשר סכנה חולפת מעל ראשינו, אך ההקלה הזו לא באה בעקבות כך שהצליח להתגבר על הפחד, אלא כתוצאה מכך שנמנע מסיטואציות מסוימות, והוא שילם על כך מחיר כבד, תוך שהוא משמר את הפחד.ואיך מנתקים את מעגל הקסמים?


חשוב להבין שאחד מגורמי הלחץ הידועים הוא הבושה - בושה מהתנהגות מסוימת, או אפילו מהחרדה עצמה. הבושה מכניסה אותנו למעגל קסמים שמגביר אצלנו את ההרגשה שאנחנו מוזרים או פגומים.


אנחנו מסתירים את התנהגות שאנחנו מתביישים בה, והופכים אותה לסוד פרטי, שמכרסם בתחושת הערך העצמי שלנו, ומגביר את החרדה שלנו.


לכן, אחד הצעדים החשובים לניתוק מעגל הקסמים הוא התגברות על הבושה.

כשהפחדים והמחשבות יוצאים אל האור, הם כבר לא בחושך, אנחנו יכולים לטפל בהם ולתת להם מקום.


כאשר אדם בוחר לעשות פעולה שהאינסטינקט שלו מצווה עליו להימנע ממנה, הוא בוחר למעשה שלא לציית לרגש שמנסה לנהל אותו, ובכך הוא מחלץ את עצמו מהמעגל, ויוצר מעגל קסמים חיובי חדש של: הצלחה = כוח = ביטחון = הצלחה נוספת.


אז אם אתם מזהים שאתם מתמודדים עם מעגל קסמים שכזה והוא גורם לכם להימנעות – הגיע הזמן לנתק אותו!


בעזרת כלים מעולם הטיפול תוכלו לזהות את המעגל השלילי הזה ולעצור אותו.


מעבודתי עם מטופלים, אני רואה, בכל פעם מחדש, שהרגע בו המטופל מגלה את "מעגל החרדה" הוא רגע מסעיר, שמוביל אותו להבנה משמעותית, וההבנה הזו מאוד עוזרת לו לנתק את המעגל, לטפל בחרדה ולהוריד את רמות המתח והלחץ.אז אם אתם סובלים מחרדה דברו איתי, אני מתמחה בטיפול בחרדות ואשמח לסייע גם לכם להשתחרר מהן בהצלחה, ובתוך זמן קצר.


Comments


bottom of page